Poslední dobou hodně často přemýšlím nad tím, zda jsou ceny za fotografy odpovídající. Osobně myslím, že je vše subjektivní.
V každé oblasti se totiž vždy najdou pracující lidé na různých úrovních, rovinách, odpracovaných letech, zkušeností. Asi mi každý dá za pravdu, že například začínající právník si nebude účtovat stejnou cenu za hodinu, jako právník, který má již dlouholetou praxi a má za sebou například 200 a více odpracovaných případů.
Stejně tak, na jedné benzince uvidíte cenu za benzín 32.90Kč/litr a jinde například 34.90Kč/litr. Kde načerpáte benzín? Pravděpodně to bude záležet na různých okolnostech. Například, kde se právě nacházíte, je v oblasti více možností anebo jen jedna? Anebo vám právě došel benzín a vy jednoduše musíte zastavit na první možné benzince. Vše je o úhlu pohledu a také momentální nabídce a poptávce, která se různí podle okolností.
Stejně tak se v mé foto branži najdou fotografové, kteří vám vyfotí fotky a odevzdají fotografie za poloviční cenu nebo i nižší, než například já. Těch důvodů může být samozřejmě několik. Z mnohaletých zkušeností z této branže a po několikaleté práci mentoringu s mou mentorkou Sue Bryce konečně začínám chápat, že je to především o tom, zda hodnotu své práce vidím především já sama. Pokud totiž já sama nevidím hodnotu odevzdaného díla a služby, kterou nabízím, jak by ji pak mohl také ocenit klient?
Vím, že focení je v podstatě luxusní služba. Je to něco, co člověk nepotřebuje k životu, přežití ani to není něco, bez čeho by se člověk neobešel. A stejně tak, jako například auto (i když to je poslední dobou pro mnohé lidi téměř nepostradatelná součást jejich každodenního života), ne každý ho má, ne každý ho potřebuje a ne každý si ho může dovolit. A stejně je to i s fotografiemi.
Osobně si myslím, že právě fotografie mají nevyčíslitelnou hodnotu, protože zaznamenávají pro nás některé životní okamžiky, které se nikdy nevrátí (vše je jen jednou a neopakovatelné) a pravý význam toho, jakou hodnotu někdo nebo něco pro nás znamená často zjistíme až tehdy, když ho-ji/něco ztratíme. Věřím, že mnoho lidí má podobnou anebo stejnou zkušenost.
Pamatuji si jako dnes ten den, kdy jsem se dozvěděla, že můj nejmladší bráška už není mezi námi. Bylo mu necelých 15 let a s tak nečekaným odchodem nikdo nepočítal. Když jsme hledali nějakou fotku, kterou bysme mohli použít na parte, nemohli jsme najít žádnou aktuální fotku v dobré kvalitě. Museli jsme se nakonec spokojit s fotkou z mobilu. Nebylo to ideální, ale byla to ta nejaktuální vzpomínka na něj.
Jenomže u nikoho nevím, jak tu bude dlouho a jedinou jistotu, kterou v životě opravdu máme je, že jednou skončí. Pro naše blízké, pro nás.
Vzhledem k tomu, že mají v dnešní době téměř všichni smart phony a iPhony a tudíž se všichni fotí – hlavně „oblíbená selfíčka“, když se nad tím zamyslím, proč se všichni fotíme a sdílíme pak na sociálních sítích? Protože chceme být viděni. Chceme být vnímáni a být viditelní. Na planetě, kde žije přes 7bilionů lidí, co znamená jeden život, pokud nebude někým jiným zaznamenán, vnímán a viděn?
A to je součást mojí práce, kterou tak miluji a proč jsem se rozhodla přes umění pomáhat ostatním. Sdílím totiž s ostatními, že je vidím, vnímám a jsem naprosto přítomná nejen při focení, ale především při následné úpravě fotek. Dívám se do vašich očí a cítím tak mnoho, protože se nebojím cítit, vidět a vnímat. A i to je součást daru, který se vždy snažím sdílet se svými klienty, přáteli a rodinou, když je fotím.
Mimo emocionální hodnoty (která je, jak jsem již napsala naprosto individuální) je pak samozřejmě potřeba vzít v potaz, jaké mají fotografové náklady a investice na svou práci fyzicky.
MiniMac použitý asi 12.650,-Kč
Monitor použitý asi 3.500,-Kč
Klávesnice použitá asi 400,-Kč
Myš k počítači asi 570,-Kč
Foťák Canon 6D Mark II asi 45.000,-Kč
Foťák Canon 6D Mark I asi 20.700,-Kč
Objektiv Canon 100mm 2.0 asi 7.000,-Kč
Objektiv Canon 50mm 1.8 asi 3.000,-Kč
Objektiv Canon 70-200mm asi 4.600,-Kč
Objektiv Canon 28mm 1.8 asi  12.000,-Kč
Objektiv Canon 35mm 2.8 asi 7.000,-Kč
Objektiv Fish eye asi 4.000,-Kč
Baterie do foťáků jedna okolo 250,-Kč (rychlé opotřebení, potřeba nákupu nových zhruba 1-2x do roka) cca 10ks tj. 2.500,-Kč
Baterie do blesků 2x 8ks je 600,-Kč (potřeba měnit každý rok) tj. momentálně 1.200,-Kč
Blesk asi 4.600,-Kč
Kartičky do foťáků cena se liší podle kapacity, momentálně mám
16GB 2x   440,-Kč
32GB 4x, 1.350,-Kč
64GB  670,-Kč
Foto brašna 1.500,-Kč
Foto kufr na kolečkách asi 2.000,-Kč
Stativ 2x asi 1.500,-Kč
Což je celkem 140.780,-Kč, abych mohla pracovat. A samozřejmě, že někteří fotografové mají i mnohem dražší foťáky nebo objektivy, někteří levnější. Foťáky i objektivy se musí opatrovat, seřizovat, obměňovat..
Stálá světla, pozadí a záblesková světla jsem ještě ani nezpočítávala, protože to je něco navíc, co ne každý fotograf používá, i když ve studeném klimatu se nedá fotit venku celoročně, tudíž to je další investice, kterou je většinou potřeba udělat.
A k tomu samozřejmě nepočítám, pokud je člověk živnostník a platí si zdravotní a sociální, webové stránky, programy na úpravu fotek, učení nových věcí ohledně focení atd. atd.
Rozhodla jsem se napsat tento článek hlavně proto, aby si ti, co nikdy ani nepomysleli na možnost fotit jako profesi, že to není jen že má člověk foťák, udělá cvak a jak si může proboha účtovat tolik peněz.
Každý má, za co si zaplatí (anebo je možné samozřejmě, jako dřív, domlouvat i bártrové – čili výměnné obchody). Když se někomu  nechce platit profesionálnímu fotografovi za profesionální práci a fotky, tak také dostane takovou kvalitu odvedené práce a kvalitu fotek, za jakou zaplatí.
A je samozřejmě politování hodné, že někdy se neprofesionálové anebo lidi, co nemají tolik zkušenotí a schopností prezentují jako profesionálové a spousta lidí pak může mít špatnou zkušenost. Ale to je stejně tak možné v jakékoli profesi.
Já se snažím ke svým klientům přistupovat profesionálně, individuálně, s dlouhaletou zkušeností focení portrétů a svateb, především v Praze a San Diegu, kde jsem strávila nejdelší profesní část svého řemesla 🙂
Je to veliká práce psychologie, intuice, především také nikdy nekončícího osobního růstu, protože v takovéto profesi se člověk stále učí něco nového každý den. A to mě baví. Nemohla bych dělat práci, kde bych neměla pocit, že se stále nerozvíjím a nerostu.
Máte nějaké připomínky anebo vám tento článek něco přinesl a osvětlil vaše myšlenky a dotazy? Budu ráda, když mi napíšete a dáte mi vědět.
Přeji všem krásný den a budu se těšit zase příšte.
Vaše
PS: Většinu jsem kupovala v USA, kde je elektronika o něco levnější, než v ČR.